• 9 sierpnia 2022

Frezarka pionowa 6R12 była szeroko stosowana w przemyśle maszynowym w byłym ZSRR. Frezarka ta może być stosowana tylko w produkcji średnio seryjnej do obróbki elementów o małych wymiarach. Frezarka pionowa 6R12 jest znana przez wielu jako bezpretensjonalna frezarka, która może być używana w przemyśle.

Treść artykułu:

 • 1 Obszar zastosowania
 • 2 Oznaczenie modelu
 • 3 Główne cechy
 • 4 Frezarka pionowa 6R12 dzisiaj
 • 5 Cechy schematu elektrycznego
 • 6 Naprawy

Obszar zastosowania

6R12 jest przeznaczony do wykonywania następujących operacji:

 1. Frezowanie.
 2. Wiercenie.
 3. Nudna praca.

Frezarka może być stosowana do frezowania różnych materiałów w zależności od właściwości zainstalowanego narzędzia skrawającego. Wrzeciono jest pionowe i jest wyposażone w urządzenie do obracania i przestawiania. Ta modernizacja frezarki wysięgnikowej umożliwia wykonywanie otworów pod kątem 45°.

Frezarka pionowa wysięgnikowa 6R12 zbudowana jest na sztywnej podstawie, co umożliwia mocowanie nowoczesnych narzędzi skrawających z płytkami wykonanymi ze stali nierdzewnej lub innych stopów trudnościeralnych.

Wzór Oznaczenie

Przyjrzyjmy się oznaczeniu frezarki pionowej 6R12:

 1. 6 oznacza frezarkę.
 2. Litera "P" jest oznaczeniem producenta.
 3. 1 - oznaczenie grupy pionowej
 4. 2 - wielkość zainstalowanej stali. Maszyna pionowa posiada stół, na którym mocowany jest obrabiany przedmiot.

Rozszyfrowanie odzwierciedla specyfikę zastosowania pionowej frezarki wysięgnikowej 6R12. Jednak poprzez rozszyfrowanie nazwy maszyny można określić tylko ustawienie wrzeciona, ale nie można określić np. mocy silnika lub właściwości obwodu elektrycznego - w tym celu obowiązują informacje z karty katalogowej. Rozszyfrowanie nazwy maszyny jest podobne jak w przypadku 6T12: jedyną różnicą jest nazwa producenta.

Główne cechy

Pozycja wrzeciona determinuje pozycję przekładni. Główne cechy to:

 • Płaszczyzna robocza stołu ma wymiary 1250 na 320 mm.
 • Do przesuwania obrabianego elementu służy skrzynka podawcza. W paszporcie dołączonym do frezarki pionowej 6P12 podano również, że można regulować odległość między wysięgnikiem wrzeciona a zestawem przedmiotów obrabianych.
 • Instrukcja obsługi wskazuje, że wrzeciono może być ustawione w odległości 30-450 mm od stołu. Należy wziąć pod uwagę wymiary obrabianego przedmiotu.
 • Prędkość obrotowa wrzeciona może być regulowana w zakresie 31,5-1 600 min-1 za pomocą przekładni. Do obracania wrzeciona zainstalowany jest silnik elektryczny o mocy 11 kW, napęd stołu 3 kW. Schemat połączeń określa położenie silnika na wrzecionie.
 • Napęd elektryczny może również przyspieszyć obróbkę. Napęd elektryczny pozwala na szybsze przemieszczanie stołu. Obwód elektryczny umożliwia również przemieszczanie obrabianego elementu w pionie. Wały wzdłużne i boczne wykonane są z wysokowytrzymałej stali i mogą być obsługiwane z posuwem ręcznym lub automatycznym.
 • Charakterystyczne cechy konstrukcji nośnej pozwalają na obróbkę detalu o wadze do 550 kg. Operacja polega na przeniesieniu obróbki wszystkich powierzchni.
 • Obwód elektryczny modelu jest dość skomplikowany. Biorąc pod uwagę schemat elektryczny, zauważamy dwie jednostki sterujące: jedna wyprowadzona z przodu stołu, druga umieszczona na wrzecionie.
 • Frezarka pionowa 6R12 ma następujące wymiary: 2280 na 1965 i 2265 mm.
 • Ciężar wynosi 3 250 kg. Instrukcja obsługi przewiduje montaż frezarki pionowej 6R12 na sztywnej podstawie. Konstrukcja takiego sprzętu przewiduje przeniesienie obciążenia wibracyjnego na podstawę.

W momencie wydania model miał wysoki techniczny wskaźnik wydajności. Schemat połączeń elektrycznych i schemat głównych komponentów decydują o wysokiej łatwości utrzymania projektu.

Frezarka pionowa 6R12 dzisiaj

Produkcja skrzynek i jednostek głównych rozważanego modelu była prowadzona przez kilka dziesięcioleci w przedsiębiorstwach byłego Związku Radzieckiego. Jednak po upadku Związku Radzieckiego, przedsiębiorstwa zaprzestały produkcji tego modelu. Jednak charakterystyka techniczna skrzynki podajnika i prędkości oraz cechy obwodu elektrycznego stały się podstawą dla nowych frezarek pionowych.

6R12 kosztuje 2.100.000 rubli z VAT. Opis powinien być dobrze przestudiowany, ponieważ wyposażenie może się znacznie różnić. Schemat połączeń, stół roboczy, urządzenie posuwu i skrzynki prędkości oraz inne elementy konstrukcji mogą się znacznie różnić.

Cechy schematu elektrycznego

Uruchomić wrzeciono przyciskiem "START" i zatrzymać przyciskiem "STOP". Warto pamiętać, że wciśnięcie drugiego przycisku również zatrzymuje podawanie. Model ten posiada również tryb szybkiego skoku, który można wybrać za pomocą specjalnego przycisku.

Ważną kwestią jest to, że operator może wybrać tylko jeden podajnik: po jego wybraniu drugi podajnik jest automatycznie dezaktywowany. Hamowanie zainstalowanego silnika elektrycznego odbywa się na zasadzie elektrodynamicznej.

Zamontowany jest również specjalny bezpiecznik, który zmniejsza prawdopodobieństwo awarii prostownika selenowego. Awarie są z reguły spowodowane nieoczekiwanym montażem silnika.

Naprawa sprzętu

Jak już wspomniano, maszyna ta zyskała popularność dzięki wysokiej naprawialności. Niektóre usterki można rozwiązać samodzielnie, bez konieczności wzywania specjalistów.

Najczęstsze problemy są następujące:

 • Podczas obróbki pracuje silnik, który napędza wrzeciono. Problemy z obwodami lub samym silnikiem mogą powodować nagrzewanie się i głośny hałas. Problem musi być rozwiązany w sposób profesjonalny, samodzielna naprawa może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Najpoważniejszym problemem jest spalone uzwojenie.
 • W łożyskach może występować odgłos stukania. Frezarka pionowa posiada dużą liczbę elementów obrotowych, które są umieszczone w łożyskach. Niewystarczające smarowanie i nienaprawiana praca przez dłuższy czas może prowadzić do awarii łożysk i nadmiernego zużycia innych części.
 • Problemy występują również ze skrzynią biegów i prędkościami. Długotrwałe użytkowanie jest powodem zużywania się zębów kół zębatych. Naprawa polega na wymianie zużytych elementów.

Układ frezarki pionowej jest stosunkowo prosty, a w razie potrzeby można szybko uzyskać dostęp do wszystkich elementów.

Top