• 17 czerwca 2024


Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym użytkownikiem łuparek do drewna, czy też potrafisz łupać za plecami z zawiązanymi oczami, bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Więc chociaż może Ci się wydawać, że możesz rozłupywać 20-calowe kłody bukowe wisząc do góry nogami nad basenem z rekinami, lepiej nie kusić losu.

Bezpieczne użytkowanie rozłupywarki jest najlepszym sposobem na pokazanie swoich umiejętności i zaoszczędzenie pieniędzy na niepotrzebne wydatki medyczne.

 

Odśwież swoją pamięć i dowiedz się, na co uważać, czego unikać i jak rozłupywać kłody bez utraty rąk.

 

1. Zawsze noś odzież ochronną
Podczas obsługi elektrycznej łuparki do kłód, będziesz miał do czynienia z wysokim poziomem decybeli dźwięku. Noszenie ochronników słuchu jest dobrym sposobem na ochronę słuchu przed uszkodzeniem w wyniku nadmiernego narażenia na hałas.

Ponieważ odłamki mogą latać podczas rozłupywania kłód, pamiętaj o ochronie oczu za pomocą dobrej jakości środków ochrony wzroku.

Podczas rozłupywania kłód kawałki drewna mogą spadać z rozłupywarki. Chroń swoje stopy i nogi nosząc długie spodnie i buty ze stalowymi palcami. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest ponad 50-cio funtowy kawałek drewna miażdżący Twoje palce.

Wreszcie, czego najczęściej używasz podczas rozłupywania kłód? Twoje ręce. Załóż wytrzymałe rękawice robocze. Chociaż wszyscy wiemy, że zrogowaciałe dłonie są znakiem rozpoznawczym osoby ciężko pracującej, nadal odradzamy chwytanie gołymi rękami 150-funtowego kawałka orzecha włoskiego. Chroń swój majątek!

 

2. Nie pozwalaj dzieciom
Dzieci są ciekawskie i zawsze chcą robić to, co Ty. Trzymaj je jednak z dala od maszyn. Rozłupywarka do drewna to zdecydowanie nie zabawka - to narzędzie.

Dzieci nigdy nie powinny przebywać w pobliżu używanej łuparki i nie powinny mieć możliwości jej obsługi, nawet pod nadzorem.

Jeśli Twoje ręce są wartością, którą warto chronić, to Twoje dzieci powinny być jeszcze większą wartością. Upewnij się, że wiedzą, że mają się trzymać z daleka.

 

3. Przeczytaj instrukcję obsługi produktu
Przeczytaj instrukcję obsługiWażną częścią bezpiecznej obsługi łuparki do drewna jest wiedza, jak należy ją obsługiwać.

Wiemy, że czytanie instrukcji nie należy do Twoich ulubionych czynności, ale metoda prób i błędów nie jest najbezpieczniejszym sposobem nauki obsługi potężnych maszyn.

Usiądź w swoim najwygodniejszym fotelu i poznaj swój sprzęt, czytając instrukcję obsługi produktu. Poczujesz się znacznie pewniej podczas pierwszego uruchomienia.

 

4. Dokonaj regulacji, aby oszczędzić plecy
Wykonywanie regulacji w pionieNiektóre dzisiejsze łuparki posiadają podnośniki, regulację wysokości lub są łatwe do przenoszenia. Znajdź bezpieczny sposób na zmniejszenie zakresu ruchu wymaganego przy podnoszeniu okrąglaków.

Ciągłe podnoszenie 150-funtowych okrąglaków z ziemi na łóżko ciężarówki może prowadzić do paraliżującego bólu. Jeżeli planujesz przewieźć drewno opałowe z powrotem do domu, wyluzuj i rozważ zainwestowanie w podnośnik kłód lub poziomą/pionową łuparkę do większych pakietów.

 

5. Oczyść miejsce pracy
Podczas pracy z łuparką do drewna należy zachować wolną przestrzeń wokół całego urządzenia o szerokości co najmniej trzech stóp, aby uniknąć obrażeń i umożliwić właściwą wentylację.

Nie pracuj w gęstym tłumie ludzi, bez względu na to, jak bardzo jesteś popularny i nie pozwalaj nikomu dotykać maszyny podczas pracy.

Należy zwracać uwagę na wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu podczas pracy, aby nie zostały uderzone przez spadającą kłodę lub latające odłamki.

 

6. Obserwuj drewno pod kątem nieprawidłowości
Zbadaj swoją kłodę - żadne dwie kłody nie są dokładnie takie same. Niektóre będą miały sęki, niektóre będą pękać pod kątem, a niektóre mogą nawet obracać się na boki.

Zwracaj uwagę na kłody, które nie rozłupują się prosto i nie bój się zatrzymać i wyregulować przed kontynuowaniem pracy. Zawsze rozłupuj zgodnie z włóknem i spodziewaj się niespodziewanego.

Gnarly logs may end up splitting in very unusual ways, and a good sense of awareness can prevent these situations from becoming a problem.

 

7. Nigdy, przenigdy nie obsługuj maszyn pod wpływem alkoholu
Choć oczywiste jest, że nigdy nie należy obsługiwać ciężkich maszyn w stanie nietrzeźwym, nie oznacza to tylko alkoholu. Środki znieczulające i leki na receptę mogą spowodować utratę koncentracji lub dezorientację.

Nigdy nie obsługuj swojej łuparki do drewna będąc pod wpływem jakichkolwiek napojów lub leków. Zawsze upewnij się, że masz jasny umysł i wyostrzony zmysł świadomości, gdy używasz maszyny.

 

8. Nigdy nie używaj rozłupywarki zasilanej gazem w pomieszczeniach zamkniętych
nie uruchamiaj silnika gazowego wewnątrz pomieszczeń Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju urządzeń mechanicznych, nie używaj maszyn zasilanych gazem w pomieszczeniach zamkniętych. Spaliny wytwarzane przez silnik gazowy zawierają tlenek węgla.

Uruchomienie gazowej łuparki do drewna w garażu lub szopie jest tym samym, co uruchomienie samochodu w środku. Trujące opary są bezwonne i śmiertelnie niebezpieczne.

Jeśli to pogoda zmusza Cię do szukania pracy w domu, rozważ elektryczną łuparkę do drewna i dowiedz się więcej o tym, jak rozłupywać drewno zimą.

 

9. Zatrzymuj się, gdy dokonujesz regulacji
zatrzymaj się, aby dokonać regulacjiMożesz być w połowie cięcia, gdy zauważysz regulację, której zapomniałeś dokonać przed rozpoczęciem pracy.

Nigdy nie dokonuj regulacji podczas pracy rozłupywarki. Możesz znaleźć rękę w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie, lub możesz również uszkodzić maszynę.

Wyłączcie rozłupywarkę i dokonajcie regulacji przed ponownym uruchomieniem. Kłoda nigdzie nie odchodzi, więc można dokończyć tam, gdzie się skończyło.

 

10. Pracuj w odpowiednim oświetleniu
Odpowiednie oświetlenie przy rozłupywaniu kłódJak powiedzieliśmy na początku tego artykułu, nie jest mądrze operować rozłupywarką za plecami, gdy ma się zasłonięte oczy.

Podobnie, nie jest mądre operowanie w ciemności. Jeśli pracujesz na zewnątrz i późno zacząłeś, nie kontynuuj pracy, gdy słońce schowa się pod horyzontem.

Oświetl swoje stanowisko pracy lampami lub poczekaj do rana. Nigdy nie ma potrzeby niebezpiecznie spieszyć się z rozłupywaniem drewna. Często przydałoby się je jeszcze trochę postarzyć.

Nie spieszcie się więc, zwracajcie uwagę, trzymajcie dzieci z daleka, noście sprzęt ochronny, nie pracujcie pod wpływem, nie przemęczajcie pleców, zatrzymujcie się przy regulacji, oczyśćcie teren i przeczytajcie instrukcję.

 

Top