• 21 maja 2022

W porównaniu z narzędziami ręcznymi stół frezarski umożliwia bardziej precyzyjną obróbkę materiałów własnymi rękami. Stół frezarski jest sztywno zamocowany i pewnie tnie szeroką gamę gatunków drewna, tworzyw sztucznych i płyt wiórowych powlekanych. Można na nim nie tylko usunąć fazę, ale również wykonać rowek, szczelinę, rowek, szpic, rowek, wyprofilowany wybór profilu.

Treść artykułu:

 • 1 Jak wybrać praktyczną opcję?
  • 1.1 Materiały do samodzielnego wykonania
  • 1.2 Akcesoria
  • 1.3 Narzędzia
 • 2 Części maszyny
  • 2.1 Trzpień
  • 2.2 Mocowanie narzędzia roboczego
  • 2.3 Wyposażenie miejsca pracy
 • 3 Ostatni akcent

Jak wybrać praktyczną opcję?

Istnieją różne sposoby wykonania domowego stołu do frezowania, ale zasady konstrukcji wielu modeli są takie same.

Najpierw należy wybrać jeden z 3 typów frezarki, co determinuje wymiary i umiejscowienie urządzenia w warsztacie stolarskim:

 • Montaż na ścianie. Samodzielne urządzenie, które jest przymocowane do boku pilarki na zaciskach. Pozwala na korzystanie z powierzchni roboczej innych urządzeń, może być łatwo zdjęty i zdemontowany rękoma, gdy nie jest potrzebny.
 • Przenośny. Wersja montowana na stole, która ma tendencję do wykonywania minimalnych wymaganych wymiarów łoża i stołu frezarskiego. Efektywna maszyna używana do częstego przemieszczania się po placach budowy.
 • Stacjonarne. Podstawowy typ stołu do ustalonej produkcji, pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu. To już nie jest tylko frezarka, ale wyposażone stanowisko pracy.

Rozwijaj własne ręce rysunek przyszłego stołu powinien znać wymiary instalacyjne, masę części frezującej (z silnikiem). Przekrój i położenie elementów nośnych muszą być stabilne i łatwo dostępne do montażu i konserwacji.

Materiały do samodzielnego montażu

Płaszczyzna robocza stołu zapewnia płynne przesuwanie obrabianego elementu w jednej płaszczyźnie. Do tego zadania doskonale nadają się laminowane płyty wiórowe, płyty MDF. Aby uniknąć ugięcia blatu stołu pod ciężarem frezarki, weź deskę o przekroju 2,6 / 3,6 cm. Na boki wystarczy płyta wiórowa o grubości 1,6 cm.

Płyta montażowa, do której przymocowany jest solidny router, jest z definicji bardzo wytrzymała i sztywna. Jako materiał na blachy nadają się metal, textolit, sklejka z twardego drewna. Grubość płyty nie przekracza 0,8 cm.

Filar nośny stołu wykonany jest z profili metalowych lub płyty wiórowej. Czasami są to tylko nogi z elementami usztywniającymi, a w innych przypadkach stół zawiera szuflady czołowe na narzędzia, drobne narzędzia i sprzęt pomocniczy.

Główna część - router - jest kupowana przemysłowo, gotowa.

Moc silnika elektrycznego do obróbki drewna zaczyna się od 500 W. Pełne frezowanie drewna twardego wymaga mocy ponad 1kW (do 2kW). Napięcie zasilania wynosi 230/380 V. Większość modeli posiada płynną regulację prędkości.

Więcej akcesoriów

Kreatywne wykorzystanie dodatkowych urządzeń do obsługi tablicy routingu może znacznie rozszerzyć jej funkcjonalność. Płynna regulacja wysokości cięcia nad płytą jest możliwa, jeśli własnoręcznie wykonamy podnośnik dla korpusu roboczego. W tym celu oś pionowa urządzenia jest podtrzymywana przez śrubę z płytkim gwintem prostokątnym przechodzącą przez nieruchomą nakrętkę. Obrót koła ręcznego na drążku reguluje posuw frezu. Mechanizm wyposażony jest w boczne ograniczniki zabezpieczające przed odkształceniem, nakrętkę blokującą, która utrzymuje w danej pozycji podczas wibracji. Jeśli to możliwe, załóż bardziej skomplikowane podnośniki - podnośnik samochodowy, konik od tokarki.

Kolejny dodatek - stalowa linijka w osi wzdłużnej prowadnic detalu. Praktyczne, wygodne, pozwala kontrolować wielkość obrabianego przedmiotu, uwalniając ręce do innych czynności.

Narzędzia

Aby wszystkie szczegóły stołu do frezowania własnymi rękami będą potrzebne:

 • wyrzynarka, wyrzynarka elektryczna;
 • szmergiel, szlifierka;
 • strugarka elektryczna;
 • wiertarka;
 • przecinak;
 • śrubokręt; śrubokręt.

Zastosowanie narzędzi elektromechanicznych przyspiesza pracę przy blacie, szynach i ogranicznikach ukosowania, ale w razie potrzeby operacje można wykonać własnymi rękami i narzędziami ręcznymi.

Części maszyny

Istotną cechą, którą musi posiadać stół do frezowania ręcznego jest odporność na wibracje. Używanie używanych stołów warsztatowych nie zawsze rozwiązuje ten problem.

Stoisko

Nogi po stronie, po której siedzi stolarz, są umieszczone w niewielkiej odległości od krawędzi stołu (0,1-0,2 m), aby zapewnić stabilne oparcie. W tym miejscu znajduje się również panel sterowania.

Wysokość nad podłogą ustawia się na 0,85 - 0,9 m za pomocą regulowanych podpór.

Wielkość górnej płaszczyzny roboczej w dużym stopniu decyduje o wielkości planowanego surowca. Przeciętnie wystarcza 1,5×0,5 m. Na tej podstawie ustalana jest odległość między punktami podparcia łóżka.

Mocowanie narzędzia

Router jest prowadzony do stołu od spodu, na wierzchu umieszcza się płytę montażową, do której mocuje się 4 śruby z łbem stożkowym. Górna płaszczyzna stołu musi być wolna od występów i wgłębień. W tym celu płytka musi pasować do wstępnie wyciętego wgłębienia. Musi być wykonany dokładnie na jego zewnętrznym konturze. Wywiercić cztery otwory przelotowe pod śruby. Dodatkowe mocowanie do drewna odbywa się za pomocą wkrętów samogwintujących.

Kształt płyty jest przenoszony z płyty bazowej frezarki. Część wewnętrzna jest wycięta w formie kwadratowej ramy z wystarczającym marginesem na otwory dla śrub mocujących.

W płycie stołu należy wykonać okrągły otwór, na tyle duży, aby frezarka mogła przez niego przejść. Jeśli otwór jest zbyt szeroki, należy go wyposażyć w dodatkowe pierścienie, aby zapobiec zarysowaniu materiału podczas frezowania.

Ustawienie obszaru roboczego

Następujące urządzenia na stole frezarskim są przeznaczone do utrzymania dokładności obróbki frezarskiej, kierunku posuwu obrabianego przedmiotu:

 • Przewodniki. Umieszcza się je wzdłuż linii podawania tarcicy, aby zatrzymać deskę na ustawionej wielkości wysunięcia noży frezujących. Mogą być wykonane z tej samej płyty wiórowej co korpus. Wzdłuż długości stołu wycięte są 3 listwy. W dwóch z nich wycina się otwór pod frez: pierwszy jest półokrągły (deska będzie leżeć poziomo), drugi ma wysokość prostokąta (stanie się pionowa). Szyny prowadzące są umieszczone pod kątem prostym i zamocowane za pomocą 4 ukośnych ograniczników. W poziomej wykonane są szczeliny na śruby do regulacji wydajności frezu. Trzeci pasek jest przecinany na pół i nakładany na powierzchnię narożnika. Rozciąga się w celu utrzymania minimalnej szczeliny pomiędzy obracającymi się łopatkami a stałym ogranicznikiem. Mocuje się go na miejscu za pomocą wkrętów samogwintujących, na górze znajduje się płyta nakładana.
 • Zaciski. Możliwe jest wykonanie w formie drewnianego grzebienia (płyta klonowa z równomiernymi nacięciami 2×50 mm z krokiem 5 mm wzdłuż włókna) lub łożyska kulkowego o odpowiedniej wadze i wielkości.
 • Okładka. Z tyłu prowadnic głowica obrotowa musi być zakryta ze względów bezpieczeństwa.

Opcjonalnie pod pokrywą frezu może znajdować się przyłącze do odkurzacza.

Ostatni szlif

Po montażu wszystkie części są szlifowane, a powierzchnie robocze polerowane. Boki i dno są malowane i lakierowane. Część elektryczna jest osłonięta metalowym wężem.

Top