• 9 sierpnia 2022


Wiertarka z napędem WOM - co to jest?
Rozłupywarka wiercąca - jest urządzeniem wykorzystującym ruch obrotowy i specjalną konstrukcję wiertła do rozłupywania kłód drewna na mniejsze kawałki. Zwykle zbudowana jest z zestawu bazowego składającego się z łożysk z wałem, świdra o odpowiedniej średnicy oraz stołu roboczego. W zależności od przeznaczenia, rozłupywarka napędzana jest silnikiem elektrycznym z kołem pasowym lub ciągnikiem rolniczym poprzez wałek odbioru mocy (WOM).

Czasy, kiedy do rąbania drewna opałowego używano siekiery, powoli odchodzą w przeszłość. Coraz częściej w warsztatach, ale także w gospodarstwach domowych, stosowane są łuparki do drewna, czyli narzędzia ułatwiające rozłupywanie nawet dużych kawałków drewna. Odpowiednio skonstruowana łuparka pomoże nam zaoszczędzić sporo pracy i czasu, a także zadbać o nasze zdrowie, ponieważ długie godziny spędzone na rąbaniu drewna siekierą mają negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Jeśli ogrzewamy dom drewnem i każdej zimy przerabiamy kilka lub kilkadziesiąt metrów sześciennych drewna, łuparka jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Jeśli dobierzemy odpowiednią dla siebie i silnika wiertarkę, a później skonstruujemy rozłupywarkę w oparciu o starannie dobrane elementy, otrzymamy narzędzie, które pozwoli nam cieszyć się długimi zimowymi wieczorami przy kominku, bez przykrych wspomnień o godzinach spędzonych na dworze z bolącym kręgosłupem i siekierą w ręku.

Poniżej przedstawiamy przystępną instrukcję, która pozwoli Ci krok po kroku zbudować rozłupywarkę do drewna. Po przeczytaniu tego tekstu będziesz w stanie dobrać odpowiednie elementy niezbędne do budowy urządzenia.

Od czego zacząć budowę rozłupywarki wiertarskiej?
Najpopularniejszym typem jest łuparka wiertnicza i to na niej się tutaj skupimy. Pierwszym krokiem w budowie naszej rozłupywarki powinno być dokładne określenie naszych potrzeb. To my wiemy najlepiej ile drewna zużywamy, jakiej średnicy kłody obrabiamy i ile czasu na to poświęcamy. Wiedząc, czego dokładnie potrzebujemy, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego zestawu. W zależności od średnicy obrabianych przez nas kloców musimy dobrać odpowiednie wiertło. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca stosunek średnicy klocków drewnianych do wielkości wiertła:

 
Dobór zestawu bazowego do rozłupywarki wiercącej:
Wiedząc jakie są nasze potrzeby i czym powinniśmy się kierować, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego zestawu, który wykorzystamy przy budowie naszej rozłupywarki do drewna. Niezależnie od tego czy budujemy rozłupywarkę do ciągnika czy do silnika elektrycznego, powinniśmy dobrać odpowiedni zestaw łożysk w zależności od warunków pracy:

Zalecamy konstruowanie rozłupywacza wierteł na piaście, niekoniecznie dużej, jeśli nie rozłupujemy na dużą skalę. Mała piasta ma kilkukrotnie większą wytrzymałość od żeliwnych łożysk wahliwych, co przekłada się na mniejszą awaryjność i niższe koszty późniejszej eksploatacji.

Wybór napędu rozłupywarki wierteł:
Kolejną rzeczą, którą musimy wiedzieć jest to, że łuparki do drewna najczęściej napędzane są silnikiem elektrycznym lub ciągnikiem. Jeśli w naszym gospodarstwie domowym mamy do dyspozycji ciągnik, możemy go wykorzystać do budowy naszej łuparki, natomiast w przypadku jego braku lepszym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie silnika elektrycznego.

Jeśli zdecydujemy się na budowę elektrycznej łuparki do drewna:
Moc silnika powinna być dostosowana do średnicy wiertła, które wybraliśmy postępując zgodnie z instrukcją opisaną powyżej.

Moc silnika do 3kW 3-4kW 4-5kW 5-7kW
Zalecana średnica wiertła 60 - 80 mm 80 - 90 mm 90 - 100 mm 150 - 170 mm
Zalecana średnica wału 30 - 35 mm 35 - 40 mm 35 - 40 mm 40 mm
Jeśli już wybraliśmy odpowiednią wiertarkę i silnik, pozostaje nam dobrać koła pasowe w zależności od obrotów silnika.

Nie zalecamy montowania rozdzielacza na silniku 2800 obr/min ze względu na dużą średnicę koła pasowego wymaganą dla wiertła = 400 mm, w praktyce taniej jest kupić nowy silnik 1400 obr/min niż inwestować w tak drogie koło pasowe, które dodatkowo niepotrzebnie zwiększy gabaryty naszego rozdzielacza.

Dla silników o mocy do 5,5 kW polecamy zestaw składający się z silnika 1400 obr/min, dużego koła pasowego do wiertła o średnicy 200 mm i małego koła pasowego do silnika o średnicy 78 mm, co daje optymalny koszt optymalnej prędkości obrotowej wiertła = 550 obr/min.

Dla silników powyżej 5,5 kW lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dużego koła pasowego do wiertła o średnicy 250 mm i małego koła pasowego do silnika o średnicy 98 mm, dzięki czemu również uzyskamy optymalną prędkość obrotową wiertła = 550 obr/min, jednak zapobiegnie to ślizganiu się pasków na kole silnika (przy słabszych silnikach ten problem raczej nie występuje).

Jeżeli dysponujemy silnikiem o innej prędkości obrotowej, powinniśmy skorzystać z poniższych wzorów do obliczenia przełożenia kół pasowych oraz doboru ich średnicy, tak aby ostatecznie uzyskać prędkość 550 obr/min.

Po pierwsze, powinniśmy obliczyć przełożenie:
(PRZEŁOŻENIE) = (PRĘDKOŚĆ OBROTOWA SILNIKA) / (DOCELOWA PRĘDKOŚĆ OBROTOWA ROZDZIELACZA)

Znając średnicę małego koła pasowego i przełożenie, obliczymy duże koło pasowe w następujący sposób:
(DUŻE KOŁO PASOWE) = (MAŁE KOŁO PASOWE) * (PRZEŁOŻENIE)

Znając średnicę dużego koła pasowego i przełożenie przekładni, obliczymy małe koło pasowe w następujący sposób:
(MAŁE KOŁO PASOWE) = (DUŻE KOŁO PASOWE) / (PRZEŁOŻENIE)

Więcej informacji na temat doboru koła pasowego można znaleźć w tym artykule: 
Jak wybrać odpowiednie koło pasowe rozdzielacza do swojego silnika?

Sprawdź również nasz dział z gotowymi zestawami do budowy rozdzielacza silnika elektrycznego:

Zestawy do budowy rozdzielacza do wiertarki elektrycznej

Jeśli zdecydujemy się na budowę rozłupywarki napędzanej ciągnikiem:
Ze względu na dużą moc ciągnika, którym dysponujemy, zalecana średnica wiertła to 100 mm - 170 mm z otworem na wał co najmniej 35 mm. Jeśli jednak rozłupujemy tylko mniejsze kłody, możemy zastosować inne wiertło o mniejszej średnicy.

Jeśli rozłupywarka zamontowana na ciągniku ma być używana do rozłupywania tzw. "Metrów", zalecamy wybór zestawu bazowego opartego na dużej piaście z mocniejszym wałem o średnicy 40 mm.

Zobacz gotowe zestawy do skonstruowania rozłupywarki do ciągnika

Jeśli nie wiemy jeszcze jak będzie napędzana nasza rozłupywarka lub potrzebujemy uniwersalnego rozwiązania:
W tym przypadku zalecamy wstrzymać się z zakupem odpowiedniego zestawu, lub wybrać zestaw uniwersalny, który wyposażony jest w koło pasowe oraz wyjście na wałek przekaźnika mocy - dzięki czemu jest przystosowany do współpracy z silnikiem elektrycznym jak i z ciągnikiem.

Warto wspomnieć, że przy zastosowaniu napędu z ciągnika, zestawy uniwersalne często wykorzystywane są do napędzania dodatkowych urządzeń. Łączymy je za pomocą pasków klinowych i oba urządzenia pracują jednocześnie.

Zobacz zestawy uniwersalne rozdzielacza wiertła do ciągnika i / lub silnika elektrycznego

Montaż rozdzielacza wierteł
Gdy mamy już wszystkie elementy, możemy przystąpić do montażu naszej rozłupywarki do drewna. Oczywiście podstawą całej konstrukcji będzie odpowiedni stół. Możemy go wykonać samodzielnie, zgodnie z załączonym poniżej rysunkiem, lub wykorzystać stół stosowany w innych narzędziach, na przykład z piły stołowej. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie go samodzielnie, możemy go dostosować do kształtu naszej łuparki, co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania.

Bardzo ważną rzeczą jest klin zabezpieczający, który powinien być zamontowany pod odpowiednim kątem w stosunku do wiertła. Jego brak może doprowadzić do poważnego wypadku lub zniszczenia elementów rozłupywarki.

Rysunek z instrukcją montażu klina rozłupywarki do wierteł

Na jakiej wysokości powinno znajdować się wiertło?
Wbrew powszechnej opinii, nie należy montować wiertła w połowie rozłupywanej kłody. Montując wiertło do stołu, należy je zamontować poziomo w taki sposób, aby wysokość wiertła wynosiła około 1/3 wysokości rozłupywanej kłody, jednak nie mniej niż 0,8 średnicy wiertła (patrz rys.). Dzięki temu do rozłupania kłody potrzebna będzie znacznie mniejsza siła i zmniejszą się obciążenia działające na całą konstrukcję rozłupywarki.

Zgodnie z zasadami BHP każdy ruchomy element urządzenia powinien być zabezpieczony odpowiednimi osłonami. W przypadku rozłupywarki wierteł musimy zamontować odpowiednie osłony na koła pasowe z pasami klinowymi oraz na wiertło. Nie należy o tym zapominać, gdyż są one nieodzownym elementem rozłupywarki i zapewniają nam bezpieczeństwo i komfort podczas pracy.

Po skompletowaniu wszystkich elementów i podłączeniu rozłupywarki, możemy przystąpić do obróbki drewna. Dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego bez problemu możemy pracować w zamkniętych pomieszczeniach, co jest dużym plusem szczególnie zimą, kiedy pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie ciągnika, niewątpliwą zaletą jest mobilność łuparki i możliwość wykorzystania jej bezpośrednio w lesie, z którego bierzemy drewniane kłody. Oczywiście nie potrzebujemy wtedy energii elektrycznej, co również należy zapisać po stronie plusów takiego rozwiązania. Używając rozłupywarki do drewna pamiętajmy o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Obsługa rozłupywarki
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego użytkowania rozłupywarki wiertarskiej, przejdź do tego artykułu:

O czym należy pamiętać przy rozłupywaniu drewna? Obsługa łuparki do drewna i zasady bezpieczeństwa.

Podsumowanie
Choć wybór odpowiednich elementów i budowa własnej łuparki do drewna wydaje się skomplikowana i czasochłonna, to stosując się do powyższych wskazówek możemy zrobić to szybko i sprawnie. Czas, który na to poświęcimy będzie świetną inwestycją i zwróci się bardzo szybko, ponieważ obróbka drewnianych klocków za pomocą łuparki zajmie nam znacznie mniej czasu niż dotychczas. Dzięki zastosowaniu łuparki do drewna oszczędzamy mnóstwo czasu i energii, którą możemy spożytkować w dowolny sposób, na przykład spędzając czas z rodziną przy płonącym kominku. I o to właśnie chodzi, aby różne narzędzia ułatwiały nam życie i pozwalały czerpać z niego jak najwięcej.

 

Top