• 4 października 2023

Zapewne widziałeś u wulkanizatora, przy wymianie opon, narzędzie, które wygląda jak śrubokręt. Jest podłączone do sprężonego powietrza i wydaje osobliwy, ale bardzo charakterystyczny gwizd.

Być może widziałeś też wyścig Formuły 1 i byłeś pod wrażeniem szybkości i sprawności, z jaką pit crew zmieniało koła w samochodzie wyścigowym. W obu przypadkach mechanicy użyli tego samego narzędzia - klucza udarowego na sprężone powietrze. Dlaczego to narzędzie jest tak popularne? I dlaczego tak dobrze sprawdza się przy dokręcaniu i odkręcaniu śrub i nakrętek?

Jak działa klucz udarowy?

Klucz udarowy luzuje lub obraca śruby za pomocą udaru, czyli regularnych i częstych uderzeń w koła zębate obracających się głowic. Można to zobrazować w prosty sposób, przypominając sobie moment, kiedy trzeba było wymienić oponę w samochodzie z użyciem lewarka. Zapieczona śruba była uparta i nie chciała puścić, dopóki nie zaczęliśmy kopać w nią kluczem. Spowodowaliśmy gwałtowny wstrząs śruby, który zgodnie z fizyką jest większy niż opór dynamiczny. Dzięki temu mogliśmy zdjąć koło.

Klucze udarowe wykorzystują dokładnie tę samą zasadę, ale zamiast pojedynczych uderzeń o znacznej mocy, wibrują nakrętkę wielokrotnie z dużą częstotliwością i siłą.

Do czego służy klucz udarowy?

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś na ciągniku lub maszynie budowlanej, a nawet na off-roaderze, gdzie błoto jest częstsze niż asfalt, to prawdopodobnie doświadczyłeś sytuacji, w której nie mogłeś odkręcić upartej nakrętki, nawet z przedłużką. Lata ciągłego użytkowania, woda i brud zapiekły się w połączeniu gwintowym. Możesz je usunąć tylko za pomocą klucza udarowego. To narzędzie przyda się tym, którzy regularnie pracują z ciężkimi maszynami, ale także przy wymianie kół w samochodach.

Klucz pneumatyczny

Co jest lepsze, klucz udarowy pneumatyczny czy elektryczny?

Przed dylematem staje się wybór odpowiedniego klucza do warsztatu. Klucze pneumatyczne kosztują nieco mniej i są bardziej trwałe i odporne na zużycie. Do ich używania potrzebny jest jednak wydajny układ pneumatyczny.

Jeśli nie masz kompresora, który ma duży zbiornik sprężonego powietrza, klucz elektryczny będzie bardziej opłacalny. Klucze elektryczne są znacznie bardziej przenośne niż pneumatyczne. Łatwiej będzie zasilić wersję elektryczną, czy to sieciową czy akumulatorową, ponieważ łatwiej jest wyciągnąć przedłużacz z gniazdka sieciowego niż kompresor, który posiada zbiornik. Jej wadą jest większy stopień skomplikowania, co przekłada się na większą awaryjność i większą wagę.

Najmocniejsze akumulatorowe klucze udarowe

Wybierając odpowiednie narzędzie udarowe, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Klucze udarowe, podobnie jak wiele innych narzędzi, to zaawansowane elektronarzędzia. Muszą być stosunkowo elastyczne, aby w pełni odpowiadały zastosowaniom i wyzwaniom, jakie mogą przed nimi stanąć. Dobry klucz udarowy powinien charakteryzować się wysokim momentem dokręcania oraz m.in. ergonomiczną konstrukcją. Sprawdź klucze udarowe na https://sklep-warsztat.pl/narzedzia-pneumatyczne/klucze-udarowe.

Najmocniejsze elektronarzędzie akumulatorowe dowolnego producenta wyróżnia się na tle kompaktowych modeli z klasy średnich momentów obrotowych elektronarzędzi danej marki. Niestety, moc jest często skorelowana z wagą i wielkością. Najmocniejsze konstrukcje w klasie najwyższego momentu obrotowego wyróżniają się wielkością.

Maksymalny moment obrotowy wpływa również na inne parametry, takie jak prędkość obrotowa i częstotliwość udaru. Im wyższy moment obrotowy tym niższa częstotliwość udaru, a prędkość obrotowa jest również znacznie niższa. Może to czasem skutkować szybszym postępem przy użyciu mniejszego narzędzia, które ma wysoką prędkość, ale mniejszą moc

Top