Łuparki do drewna są doskonałą alternatywą dla bardziej tradycyjnych metod rozłupywania drewna. Dzięki nim praca jest szybsza i łatwiejsza, a ponadto są one zaprojektowane tak, aby były bezpieczniejsze niż siekiery, kije do drewna czy piły łańcuchowe. Jednak te potężne maszyny mogą nadal stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli nie są używane w prawidłowy sposób. Przygotowaliśmy dla Państwa wyczerpującą listę czynników, które należy wziąć pod uwagę przed użyciem łuparki do drewna.
Przygotuj się
Przeczytaj instrukcję obsługi Jest to najważniejszy punkt, ponieważ musisz być zaznajomiony ze swoją łuparką do drewna, zanim spróbujesz jej użyć. Upewnij się, że rozumiesz instrukcje i elementy sterujące, aby w razie potrzeby móc szybko zatrzymać maszynę podczas pracy. Każda inna osoba, która używa łuparki do drewna powinna również najpierw przeczytać instrukcję - nie pożyczaj maszyny osobie, która nie jest zaznajomiona z jej obsługą i procedurami bezpieczeństwa.
Chronić przed dziećmi Nie pozwalać dzieciom poniżej 16 roku życia obsługiwać łuparki do drewna. Dzieci w wieku powyżej 16 lat powinny być przeszkolone i nadzorowane przez cały czas.
Wiele wypadków zdarza się, gdy więcej niż jedna osoba obsługuje rozłupywarkę. Operator powinien być jedyną osobą w promieniu 10 stóp od łuparki, gdy jest ona używana i należy poczekać, aż pomocnicy staną w odległości co najmniej 10 stóp i zasygnalizują, że są gotowi przed rozpoczęciem pracy. Trzymaj osoby postronne, dzieci i zwierzęta domowe w odległości co najmniej 20 stóp. Oprócz zwracania uwagi na innych, należy również odsunąć się podczas pracy i nie próbować obsługiwać maszyny będąc pod wpływem alkoholu lub leków.
Noś sprzęt ochronny i ubieraj się odpowiednio Okulary ochronne, wytrzymałe rękawice i ciężkie buty robocze powinny być zawsze noszone, aby chronić Cię przed latającymi kawałkami drewna i spadającymi kłodami, ponieważ po ich rozłupaniu z kłód będą spadać odłamki. Nigdy nie należy nosić biżuterii ani luźnej odzieży, która może zaplątać się w ruchome części maszyny, a długie włosy należy mieć związane z tyłu.
Przygotować miejsce pracy
Upewnij się, że łuparka jest stabilna. Nie używaj maszyny na śliskich powierzchniach, takich jak błoto lub lód. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że maszyna stoi na równej powierzchni i że masz wystarczająco dużo miejsca do pracy. Zablokuj maszynę, aby zapobiec jej przemieszczaniu się i zablokuj ją w odpowiedniej pozycji. Maszyna powinna być ustawiona na wygodnej wysokości.
Praca w suchym i czystym miejscu W pobliżu urządzenia istnieje ryzyko uszkodzenia przez pnie lub gruz, dlatego należy zachować czystość w otoczeniu. Należy również zadbać o to, aby teren był suchy, a wszystkie zewnętrzne elektryczne połączenia wtykowe zabezpieczyć przed wilgocią na wypadek zwarcia.
Przygotuj łuparkę do kłód
Sprawdź czy nie ma luźnych połączeń Upewnij się, że śruby, nakrętki, wkręty, złącza hydrauliczne, zaciski węży i zatrzaski są dokręcone.
Po wyłączeniu źródła zasilania, usuń zanieczyszczenia z cylindra silnika, żeberek głowicy cylindra, pokrywy rozrusznika bębnowego i okolic tłumika.
Nie próbuj regulować lub naprawiać maszyny, gdy jest ona nadal uruchomiona. Jeśli rozłupywarka jest w złym stanie technicznym, nie używaj jej, dopóki nie będzie w pełni sprawna. Nie należy również nigdy manipulować przy silniku, aby przyspieszyć jego pracę, ponieważ może to spowodować przekroczenie maksymalnych obrotów silnika powyżej limitów bezpieczeństwa.
Przygotowanie drewna
Przed rozłupywaniem należy przyciąć kłody o kwadratowych końcach. Zapobiegnie to uszkodzeniu siłownika, wylatywaniu drewna z maszyny i wysuwaniu się kłód. Jeżeli kłody nie są przycięte prostopadle, to należy je przyciąć jak najbardziej prostopadle i najdłuższą część kłody umieścić wewnątrz rozłupywarki, zwróconą w kierunku dźwigara i klina. Kwadratowa strona powinna być umieszczona na płycie końcowej, a kłoda powinna być jak najbardziej centralna.
Sprawdzić kłody Upewnić się, że w kłodzie nie ma gwoździ, sęków lub obcych przedmiotów, a gałęzie przyciąć równo z pniem.
Obsługa strony
Używać tylko w dobrze oświetlonych miejscach. W razie niebezpieczeństwa obrażeń nie używać rozłupywarki w nocy lub w ciemności.
Ostrożnie ładować kłody Przy ładowaniu kłód należy trzymać je w środku, a nie za końce. Nie używaj stopy do stabilizacji pnia.
Ręce z dala od siebie Ręce z dala od przestrzeni między siłownikiem rozłupywarki a kłodą oraz między kłodą a klinem rozłupywarki. Należy również trzymać palce z dala od wszelkich pęknięć, które otwierają się w kłodzie podczas rozłupywania, ponieważ mogą one szybko się zamknąć i spowodować obrażenia.
Nie ciąć nic poza drewnem Maszyna może być używana tylko zgodnie z przeznaczeniem. Próby wkładania obcych przedmiotów mogą spowodować obrażenia ciała lub uszkodzenie maszyny. Nigdy nie próbuj rozłupywać więcej niż jednej kłody naraz.
Zawsze używaj osłon Osłony zwiększają bezpieczeństwo oraz wydajność maszyny i powinny być używane przez cały czas.
Nie próbuj ładować kłód do rozłupywarki, dopóki pchacz kłód nie zatrzyma się całkowicie. Nigdy nie zostawiajcie maszyny bez nadzoru przy pracującym silniku.
Stój bezpiecznie Zachowaj zrównoważoną postawę podczas obsługi rozłupywarki i nie wychylaj się, nie stawaj na maszynie, ani nie używaj jej jako stopnia. Do obsługi elementów sterujących używać obu rąk, a sterowanie siłownikiem dźwigni rozłupywarki uruchamiać tylko ręcznie.
Używanie pionowych łuparek do drewna
Upewnij się, że kłoda jest stabilna, zanim przesuniesz sterowanie Umieść kłodę na płycie końcowej i obróć ją, aż będzie stabilnie oparta o belkę. Przy rozłupywaniu dużych lub nierównych pni ustabilizować je wiórami drzewnymi lub klinami z rozłupanego drewna między pniem a płytą końcową lub podłożem.
Zachować odstęp Aby uniknąć obrażeń, przed uruchomieniem siłownika należy zawsze stanąć za maszyną w obszarze sterowania.
Użytkowanie hydraulicznych łuparek do drewna
Sprawdź poziom oleju hydraulicznego Upewnij się, że zbiornik oleju hydraulicznego i zbiornik silnika są na właściwym poziomie, zgodnie z danymi technicznymi maszyny.
Otwórz zawór spustowy powietrza Niektóre maszyny hydrauliczne posiadają zawór spustowy powietrza, który powinien być otwarty przed użyciem i zamknięty po zakończeniu pracy.
Sprawdź, czy nie ma wycieków oleju przed rozpoczęciem pracy Olej hydrauliczny wyciekający przez otwór na szpilkę może przeniknąć przez skórę i spowodować zatrucie krwi, gangrenę lub śmierć. Ponieważ rozłupywarki z natury przeciekają olejem hydraulicznym, należy umieścić rozłupywarkę z dala od betonu lub miejsc, gdzie wycieki mogą wyrządzić szkody i nosić mocne rękawice.
Czyszczenie i przechowywanie Ostrożnie wyczyść urządzenie po każdym użyciu i odłącz przewód świecy zapłonowej. Przechowuj wewnątrz, jeśli to możliwe, lub całkowicie przykryj maszynę, jeśli jest przechowywana na zewnątrz.
Specjalne uwagi dotyczące spalinowych łuparek do drewna
Ostrożnie obchodzić się z benzyną i uruchamiać lub tankować maszynę tylko w otwartym, wentylowanym miejscu, wolnym od płomieni, iskier lub w miejscu, gdzie palą ludzie.
Nigdy nie napełniaj zbiornika paliwa rozłupywarki przy pracującym lub jeszcze gorącym silniku Przed tankowaniem odczekaj, aż silnik ostygnie.
Bezpieczne przechowywanie Przed przechowywaniem rozłupywarki w jakimkolwiek pomieszczeniu należy odczekać aż silnik ostygnie. Przechowuj ją w szopie ogrodowej z dala od domu i nigdy nie przechowuj jej w pomieszczeniach zamkniętych z paliwem w zbiorniku.
Holowanie łuparki do drewna
Nie próbuj przemieszczać łuparki bez pojazdu holowniczego po pagórkowatym lub nierównym terenie.
Przed holowaniem maszyny należy wyłączyć dopływ paliwa.
Upewnij się, że łuparka jest bezpiecznie przymocowana do pojazdu holowniczego przed rozpoczęciem jazdy.
Podczas holowania łuparki do drewna nie przekraczać prędkości 35 km/h. Należy pamiętać o uwzględnieniu zwiększonej długości maszyny, szczególnie podczas skręcania i parkowania. Nie przewozić drewna na rozłupywarce podczas jej holowania.
Zawsze odłączaj łuparkę od pojazdu ciągnącego przed próbą jej użycia.