• 4 października 2023

Zapobieganie uszkadzaniu chodnika przez korzenie drzew

Zasadzenie drzewa na swojej posesji przynosi wiele korzyści, w tym oczyszcza powietrze, poprawia estetykę i zwiększa ogólną wartość nieruchomości. Zwiększają one jednak także ryzyko uszkodzenia chodnika lub fundamentów przez rosnące korzenie drzew. Odpowiednie planowanie podczas sadzenia drzew i zatrudnienie profesjonalistów świadczących usługi pielęgnacji drzew, w tym ich usuwania, może pomóc w zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom.

Sposoby zapobiegania uszkadzaniu chodników przez korzenie drzew

 • Właściwe rozmieszczenie drzew

  Jedną z głównych przyczyn wyboistych lub popękanych chodników jest nieodpowiednie rozmieszczenie drzew. Najlepszym sposobem zapobiegania wypaczaniu fundamentów przez korzenie jest posadzenie odpowiedniego drzewa we właściwym miejscu. Przygotowując się do sadzenia nowego drzewa, należy także uwzględnić rozmieszczenie znaków drogowych, podziemnych i napowietrznych linii energetycznych oraz podjazdów.

 • Pomostowanie

  Jest to doskonała metoda radzenia sobie z korzeniami drzew, które są zbyt duże, aby można je było przyciąć. Możesz zalać uszkodzone miejsce betonem, tworząc wyboje w chodniku, lub zbudować prawdziwy chodnik-most nad korzeniami, jeśli wyrastają one ponad powierzchnię.

 • Nałóż żwir lub kamyki pod chodnikiem

  Gdy pod podjazdem lub chodnikiem znajdują się warstwy żwiru lub kamyków, korzenie mają tendencję do rozrastania się pod nimi, a nie pod płytą. Zapobiega to wypychaniu i podnoszeniu płyt chodnikowych przez korzenie. Warstwy zwiększają także cyrkulację powietrza i zapewniają korzeniom przestrzeń do wzrostu.

 • Zaokrąglenie chodnika

  Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, zamiast naprawiać popękane płyty, odsuń ścieżkę od korzeni drzew. Pomocne jest zachowanie odległości 3 do 4 razy większej od średnicy drzewa. Zakrzywione ścieżki nie tylko zapobiegną ich wyboczeniu, ale także dodadzą atrakcyjności i poprawią wygląd posesji.

 • Wylewanie betonu

  Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na odsunięcie chodnika od korzeni drzew, możesz zwiększyć grubość płyt betonowych o 4-7 cali. Gruby beton utrudni korzeniom pękanie chodnika. Pomocne jest także wzmocnienie betonu przez zastosowanie siatki drucianej lub prętów zbrojeniowych.

 • Usuwanie drzew

  Podcięcie korzeni drzewa jest rozwiązaniem tymczasowym, które zapobiega uszkodzeniu chodnika lub podjazdu. Należy je traktować jako ostateczność, gdy żadna inna metoda nie wydaje się możliwa do zastosowania. Jeśli płyty wciąż pękają i łamią się, należy zatrudnić profesjonalistów świadczących usługi pielęgnacji drzew. Mogą oni pomóc w usunięciu drzew w sposób, który nie spowoduje większych szkód.

Czego należy unikać, mając do czynienia z korzeniami drzew

 • Nie czekaj, aż problem się nasili. Zamiast tego zatrudnij profesjonalistów świadczących usługi pielęgnacji drzew, aby uporali się z inwazyjnymi korzeniami drzew.
 • Nie próbuj samodzielnie przycinać korzeni, ponieważ możesz spowodować jeszcze większe szkody. Zawsze warto poprosić o pomoc eksperta.
 • Nie należy zakładać, że konieczna będzie całkowita wymiana betonu. Można rozważyć inne opcje, takie jak mostkowanie i łatanie.
 • Nie szukaj tymczasowych rozwiązań, ponieważ w przyszłości problem tylko się pogłębi.

Usługi pielęgnacji drzew mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom nieruchomości

Konflikty między drzewami a chodnikami są dość powszechne i można ich łatwo uniknąć, jeśli wcześniej odpowiednio zaplanujesz i zadbasz o nie. W DreamWorks Tree Services zatrudniamy ekspertów, którzy świadczą kompleksowe usługi pielęgnacji drzew w Toronto, w tym ich usuwania. Posiadamy umiejętności, doświadczenie i zasoby, aby poradzić sobie z różnymi problemami. Ocenimy sytuację i zaproponujemy dokładne rozwiązanie problemu inwazyjnych korzeni drzew i uszkodzonych chodników.

Jeśli chcesz znaleźć trwałe rozwiązanie, aby uniknąć uszkodzenia chodnika lub podjazdu na swojej posesji z powodu korzeni drzew, porozmawiaj z naszymi specjalistami pod numerem 647-793-8903 lub bezpłatnym 1-800-407-9917, aby uzyskać informacje o usługach pielęgnacji drzew. Zapewniamy również usuwanie drzew w nagłych wypadkach w Toronto.

Top