• 17 czerwca 2024

Rozłupywarka do kłód jest ważnym narzędziem dla każdego, kto pali drewnem. Jest to sprzęt używany do rozłupywania drewna opałowego, które jest cięte na części. Istnieje wiele korzyści z używania łuparki do drewna. Możesz używać tego genialnego sprzętu do łatwego rąbania drewna opałowego.

Elektryczne łuparki do drewna są świetną opcją dla ludzi, którzy chcą wykonać pracę w krótkim czasie. Co najlepsze, użycie łuparki gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ nie musisz się martwić o użycie siekiery lub ostrza do cięcia drewna na małe kawałki.

Nie wspominając o tym, że posiadanie tego przydatnego narzędzia pod ręką oznacza, że wybierasz bardziej przyjazny dla środowiska sposób na utrzymanie ciepła w domu. Posiadanie łuparki do kłód oznacza, że nie musisz używać gazu do ogrzania domu. Zmniejsza to ilość spalin uwalnianych do środowiska.

Rodzaje rozłupywarek do kłód

Planujesz zainwestować w łuparkę do kłód? Oto kilka najważniejszych typów, o których musisz wiedzieć:

Ręczne łuparki do drewna

Ten typ rozłupywarki jest lekki i łatwiejszy do przechowywania. Możesz wybrać pomiędzy modelem napędzanym nożnie lub ręcznie, w zależności od Twojej wygody. Dodatkowo, niektóre ręczne łuparki do kłód działają przy użyciu hydrauliki, podczas gdy inne opierają się na sile człowieka lub ciężarze.

Podczas gdy ręczna łuparka do kłód wymaga więcej wysiłku, to i tak jest wygodniejsza niż wymachiwanie siekierą. Ten typ łuparki jest świetną opcją dla osób, które sporadycznie palą drewno i nie chcą płacić więcej za model elektryczny.

Elektryczna łuparka do drewna

Elektryczna łuparka do kłód jest najpopularniejszym typem łuparki dostępnym na rynku i jest odpowiednia do większości sytuacji. Zasadniczo, narzędzia te działają na tych samych modelach gazowych.

Podstawową różnicą między nimi jest to, że silnik elektryczny jest używany do zasilania hydrauliki zamiast silnika gazowego. Modele elektryczne są lżejsze i przenośne, dzięki swoim kompaktowym rozmiarom. Można je ustawić na poziomie gruntu, na stojaku lub nawet na ławce.

Środki bezpieczeństwa podczas używania łuparki do drewna na podwórku

Główną zaletą korzystania z elektrycznej łuparki do pni jest to, że można jej używać w pomieszczeniach, na zewnątrz lub praktycznie wszędzie, o ile można znaleźć standardowe gniazdko elektryczne. Ten model wymaga również mniej konserwacji, ponieważ nie trzeba się martwić o wymianę płynów lub konserwację silnika gazowego.

Benzynowe łuparki do kłód

Benzynowe łuparki do kłód są najpotężniejszym rodzajem i są używane do wykonywania ciężkich zadań. Maszyny te są używane do rozłupywania większych kłód. W przeciwieństwie do modeli elektrycznych, nie muszą być podłączone do gniazdka elektrycznego, ale ze względu na ich spalin silnika, nie można używać maszyny w pomieszczeniach zamkniętych.

Rozłupywarki zasilane gazem są również najpotężniejsze z całej partii z powodu swojej potężnej konstrukcji. Jednakże, na minus, maszyny te wymagają regularnej konserwacji, tak jak każdy inny element wyposażenia, który ma silnik gazowy.

Obejmuje to wymianę świec zapłonowych, wymianę oleju, regularne uzupełnianie paliwa i wymianę świec zapłonowych. Gazowe łuparki do drewna sprawdzają się w każdej sytuacji i są odpowiednie dla wszystkich rodzajów użytkowników, zwłaszcza tych, którzy zamierzają regularnie rąbać drewno.

Człowiek używający łuparki do drewna

Jednak, ponieważ te maszyny nie mogą być używane w pomieszczeniach w niepożądanych warunkach pogodowych, może trzeba zdecydować się na elektryczne łuparki do kłód, jak również w sytuacjach awaryjnych.

Jeśli wiesz, że masz zamiar być dzielenie trudnych kłód i będzie przetwarzać dużo drewna opałowego niezależnie od pory roku, rozłupywarka gazu jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Kto wie, może zainwestujesz w więcej niż jedną łuparkę gazową, w zależności od obciążenia pracą.

Hydrauliczne Vs. Kinetyczne łuparki do drewna

Inwestując w łuparkę do kłód, można wybierać spośród dwóch głównych typów. Obejmuje to kinetyczne i hydrauliczne łuparki do kłód. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o obu typach:

Hydrauliczne łuparki do kłód

Większość łuparek do kłód na rynku posiada pompę hydrauliczną, co oznacza, że mogą one mieć silnik elektryczny lub gazowy. Po włączeniu, pompa tworzy strumień oleju pod ciśnieniem, który generuje moc do popychania klina przez kłodę.

Używanie hydraulicznej rozłupywarki jest wygodną opcją dla rozłupywania drewna siekierą, zwłaszcza jeśli cierpisz na problemy z kręgosłupem. Jednak te maszyny nie tną dobrze, gdy są zmuszone do radzenia sobie ze zgrubiałymi i żylastymi kłodami. Hydrauliczne łuparki dostępne są w wersjach pionowych i poziomych. Są one obecnie dość popularne.

Kinetyczne łuparki do kłód

Te łuparki działają w inny sposób i są inaczej zaprojektowane. Podczas gdy łuparki kinetyczne są mniej znane, technologia kinetyczna istnieje od wieków i jest przeznaczona do napędzania i przechowywania energii z silnika gazowego.

Technologia kinetyczna robi fale w świecie rozłupywania kłód. Te rozłupywarki wykorzystują solidny system kół zamachowych, który wydobywa energię z silnika w obracających się kołach zamachowych. Powoduje to, że kłody są cięte z alarmująco szybką prędkością, więc nie musisz się już martwić o powolne dociskanie kłody do końca, a następnie wycofywanie jej samodzielnie.

Bez pomp hydraulicznych i olejów, można śmiało powiedzieć, że kinetyczne łuparki do kłód są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w porównaniu do jednostek hydraulicznych. Z tym modelem nie musisz się martwić o nieporządane wycieki oleju lub nieszczelne zawory.

Jedynym czynnikiem, o który musisz się martwić, jest tuning silnika od czasu do czasu. Nie jest to jednak duża niedogodność, ponieważ wykonuje się to w przypadku wszystkich rodzajów maszyn.

Jak ciąć drewno za pomocą hydraulicznej łuparki do kłód?

Czy niedawno kupiłeś hydrauliczną łuparkę do kłód, ale nie wiesz, jak z niej korzystać? To poręczne narzędzie jest świetną inwestycją, jeśli chcesz obniżyć koszty paliwa na nadchodzące miesiące zimowe.

W zależności od osobistych preferencji i obciążenia pracą, możesz zdecydować się na model gazowy lub elektryczny. Tak czy inaczej, rozłupywarka hydrauliczna jest najbardziej wydajnym typem rozłupywarki do pracy. Przeczytaj ten pomocny przewodnik, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo używać tej maszyny.

Top