• 17 czerwca 2024

Rozłupywarki do kłód stanowią jedno z najbardziej podstawowych zastosowań hydrauliki siłowej i są prawdopodobnie najbardziej popularnym projektem dla majsterkowiczów zajmujących się hydrauliką siłową. Najbardziej podstawowa wersja składa się z pompy, zaworu kierunkowego i cylindra do stosowania ciśnienia hydraulicznego jako brutalnej siły do klina, który jest zamontowany na końcu tłoczyska cylindra, aby rozłupać kłodę.

Log splitters reprezentują jeden z najbardziej podstawowych zastosowań energii płynów i są prawdopodobnie najbardziej popularny projekt dla energii płynów majsterkowiczów. Najbardziej podstawowa wersja składa się z pompy, zaworu kierunkowego i cylindra do stosowania ciśnienia hydraulicznego jako siły brutalnej do klina, który jest zamontowany na końcu tłoczyska cylindra w celu rozłupania kłody. Oczywiście, zawór nadmiarowy powinien być zawsze zapewniony dla bezpiecznej pracy. Ale poza zbiornikiem, złączkami i innymi niezbędnymi elementami, podstawowy układ hydrauliczny rozłupywarki nie składa się z wielu innych elementów.

Hydraulicspneumatics Com Sites Hydraulicspneumatics com Files Uploads 2012 08 Log Splitter1
DR Power's 10-ton dual action log splitter może być używany w pomieszczeniach i rozłupuje kłody zarówno przy wysuwaniu jak i wsuwaniu swojego 3½-calowego cylindra hydraulicznego.
Jednakże, w ich dążeniu do zbudowania lepszej pułapki na myszy, niedoszli wynalazcy i legalni producenci włączają dodatkowe funkcje, aby uczynić rozłupywanie kłód szybszym i bardziej wydajnym.  Jedna z najczęstszych sztuczek handlowych wykorzystuje dwustopniową pompę - powszechnie określaną jako pompa typu High-Low. Pompa typu high-low ma dwie komory pompujące napędzane wspólnym wałem. Jedna komora ma dużą objętość, aby wytworzyć stosunkowo wysoki przepływ, ale przy niskim ciśnieniu. Mniejsza komora wytwarza znacznie mniejszy przepływ, ale jest w stanie wytrzymać znacznie wyższe ciśnienie.

Konwencjonalny cykl roboczy
W typowej łuparce do drewna, operator umieszcza kłodę na łuparce, następnie przesuwa zawór kierunkowy, aby skierować płyn z pompy do końcówki nasadki cylindra hydraulicznego. Połączony przepływ z obu pomp gwałtownie rozszerza tłok cylindra, aby skrócić czas potrzebny do przesunięcia klina w celu zaczepienia kłody. Gdy klin zaczepi się o kłodę, kłoda opiera się dalszemu wysuwaniu cylindra, więc ciśnienie płynu wzrasta.

Gdy ciśnienie płynu przekroczy wcześniej ustalony próg, pompa o dużej wydajności rozłącza się, a pełny moment obrotowy silnika zostaje zastosowany do pompy o mniejszej wydajności. Mniejsza pompa porusza tłoczyskiem z mniejszą prędkością, ale może osiągnąć większe ciśnienie, aby wepchnąć klin w kłodę i rozłupać ją.

Inna metoda wysuwania tłoczyska z dużą prędkością przy niskim ciśnieniu wykorzystuje obwód wzmacniający. Obwód wzmacniający kieruje płyn, który w przeciwnym razie przepłynąłby z końca tłoczyska cylindra do zbiornika, z powrotem do końca cylindra nasadowego. To powoduje, że tłoczysko wysuwa się gwałtownie, a gdy klin zatrzaśnie się w kłodzie, gwałtowny wzrost ciśnienia płynu wyłącza obwód regeneracyjny, więc tłok wysuwa się z mniejszą prędkością, ale pod pełnym ciśnieniem.

Szybciej i prościej
DR Power Equipment, Vergennes, Vt., ma jeszcze lepsze i prostsze rozwiązanie, aby przyspieszyć pracę swoich łuparek. W konwencjonalnych maszynach, po rozłupaniu kłody, operator wyjmuje ją, cofa cylinder, umieszcza nową kłodę na miejscu, a następnie rozpoczyna kolejny cykl pracy. Jednakże, elektryczna rozłupywarka DR Power z podwójnym działaniem wykorzystuje klin o podwójnej powierzchni, więc cylinder rozłupuje kłodę przy wysuwaniu i przy wsuwaniu.

Z rozłupywarką DR Power, po rozłupaniu kłody, operator umieszcza następną kłodę na drugim końcu platformy rozłupującej, następnie przesuwa zawór kierunkowy, aby rozłupać drugą kłodę, podczas gdy cylinder się cofa. Oszczędza to czas, ponieważ podczas każdego pełnego cyklu są rozłupywane dwie kłody, a nie tylko jedna.

Według Jona Trobaugha z DR Power, 10-tonowa rozłupywarka o podwójnym działaniu jest jedyną elektryczno-gazową rozłupywarką na rynku. Silnik 110 V ac jest cichy, mocny i pozwala na używanie łuparki w pomieszczeniach zamkniętych. Rozłupywanie kłód w garażu lub piwnicy jest nie tylko wygodne, ale może być wykonywane w dowolnym czasie, ponieważ użytkownicy nie będą musieli pracować w deszczowych, zimnych lub bardzo gorących warunkach.

Hydraulicspneumatics Com Sites Hydraulicspneumatics com Files Uploads 2012 06 Splitter Gas2
Jak pokazano tutaj, DRâs dual-action log splitter jest również dostępny jako maszyna napędzana silnikiem benzynowym. Silnik zwiększa siłę rozłupywania do 15 ton.
 
Dziesięć ton siły rozłupywania jest dostarczane przez cylinder o średnicy otworu 3 cali i skoku 18½ cala. Pompa dostarcza 1,58 gpm przepływu do otwartego centralnego kierunkowego zaworu sterującego i jest w stanie wytrzymać ciśnienie 3800 psi. Sama rozłupywarka obsługuje kłody o długości do 20 cali i średnicy do 24 cali. Średni czas cyklu wynosi 21 sekund.
Rozłupywarka może być również przenośna. Opcjonalny zestaw do konwersji zmienia źródło zasilania z elektrycznego na gazowe, co daje możliwość pracy w odległych miejscach. Wersja napędzana silnikiem ma również 15-tonową zdolność rozłupywania i jest dostępna z pakietem przyczepy, obejmującym błotniki, tylne światła i zaczep kulowy.

 

Top