• 4 grudnia 2023

Nie ma co do tego wątpliwości, że jedną z najbardziej zrównoważonych form ciepła dla Twojej zagrody jest dostarczana poprzez staranne pozyskiwanie i przetwarzanie drzew rosnących wokół Twojego miejsca. Jeśli masz wystarczający areał poświęcony lasom, lasom i żywopłotom, możesz nawet być w stanie wyciąć trochę więcej i sprzedać uzyskane w ten sposób drewno opałowe. W każdym razie, jednym z kluczy do produkcji wysokiej jakości drewna opałowego jest dzielenie polan o średnicy od 4 do 6 cali na pół, a większych rozmiarów na tercje, ćwiartki, a nawet więcej - aby zapewnić, że drewno będzie odpowiednio sezonowane i wydajnie się paliło. Ale jak się to robi i jaka jest idealna łuparka do drewna?

Podwójne rozgrzewanie

Jeśli masz przed oczami obraz Paula Bunyana, który używa swojej siekiery z podwójnym ostrzem do wszystkiego - od ścinania drzew, przez okrzesywanie, aż po łupanie i rozłupywanie - czas to przemyśleć. W żadnym wypadku nie należy uważać siekiery za narzędzie do rozłupywania, została ona zaprojektowana jako narzędzie tnące. Jeśli jednak chcesz uzyskać jak najwięcej ciepła ze swojego drewna opałowego, z pewnością otrzymasz dodatkową dawkę ciepła, gdy rozłupiesz je za pomocą narzędzi ręcznych, takich jak kij do rozłupywania, kliny i młot kowalski lub kombinacja tych trzech narzędzi. Dla tych z Państwa, którzy nie są zainteresowani wymachiwaniem maczugami lub młotami kowalskimi, ale mają stosunkowo małe zapotrzebowanie na drewno opałowe, mogą Państwo rozważyć dedykowaną ręczną rozłupywarkę (taką jak WoodEze Smart-Splitter) - zasadniczo klin rozłupujący przymocowany do młota ślizgowego, który podnosimy pionowo nad kłodą i uderzamy w nią. Klin podąża za prowadnicą, więc szanse na ominięcie kłody są minimalne. Jeśli pójdziecie o krok dalej, możecie wybrać hydrauliczną rozłupywarkę z napędem ręcznym lub nożnym - wy dostarczacie siły do pompowania, a siłownik hydrauliczny robi resztę.

Niektórzy ręcznie rozłupują kilka sznurów drewna opałowego w każdym sezonie, ale gdy brakuje czasu lub energii, lub gdy rutynowo rozłupujesz kilka sznurów, może się okazać, że rozłupywarka napędzana silnikiem elektrycznym jest bardzo wydajnym luksusem wartym inwestycji.

Wypełniona płynem

Kiedy twoje potrzeby drewna opałowego wzrastają do kilku sznurów każdego sezonu, może to być czas na przejście na większą, bardziej wydajną łuparkę hydrauliczną. Większość rozłupywarek hydraulicznych wykorzystuje źródło mocy, takie jak silnik spalinowy lub elektryczny, do pompowania oleju hydraulicznego do cylindra hydraulicznego (siłownika) pod wysokim ciśnieniem, powodując ruch tłoka cylindra. Koniec tłoka jest zwykle przymocowany do płaskiej płyty lub kowadła (w modelach z klinem stacjonarnym) lub klina rozłupującego (w modelach z kowadłem stacjonarnym) i jest umieszczony na szynie w taki sposób, że gdy się porusza, kłoda umieszczona na szynie zostanie ściśnięta między klinem a płytą, aż do rozłupania. Niektóre kliny mają krzyżową konstrukcję i powodują rozłupanie polana na czworo, ale większość po prostu rozłupuje kawałki drewna na pół.

Rozłupywarki hydrauliczne są zwykle oceniane na podstawie ich maksymalnej siły hydraulicznej, mierzonej w tonach. Niektóre tak zwane rozłupywarki hydrauliczne o podwójnym działaniu wykorzystują kowadło na obu końcach gąsienicy z klinem, który może rozłupywać w obu kierunkach, ponieważ jest przymocowany do górnej powierzchni tłoka (umieszczonej pod gąsienicą), a nie bezpośrednio do przodu tłoka. Te modele mogą znacznie zwiększyć wydajność godzinową, ponieważ nie trzeba przywracać klina do pozycji wyjściowej przed załadowaniem kolejnej kłody.

Na mniejszym końcu zakresu hydraulicznych rozłupywarek istnieje wiele lekkich poziomych modeli stołowych lub rolkowych w zakresie od 4 do 8 ton. Maszyny te są zwykle napędzane silnikami elektrycznymi, więc są ciche i można je bezpiecznie obsługiwać w pomieszczeniach zamkniętych, jeśli jest to pożądane. Używałem modeli 6-tonowych, które były w stanie rozłupać polana o długości 18 cali i średnicy do około 18 cali. Te małe maszyny, choć idealne do rozłupywania suchego drewna, mogą być skutecznie używane do rozłupywania mokrego drewna o średnicy do około 12 cali, zakładając, że nie jest to jeden z trudniejszych do rozłupania gatunków. Jeśli masz do rozłupania kilka sznurów stosunkowo niewielkiego drewna rocznie i/lub lubisz pracować w pomieszczeniach zamkniętych, te stosunkowo niedrogie urządzenia mają sens. Jeśli jednak masz do rozłupania więcej drewna i masz do czynienia z większymi kawałkami, będziesz chciał dokonać modernizacji.

Top