• 21 maja 2022

Jeśli są Państwo gotowi odciążyć się i porzucić klin i tasak do rozłupywania, łuparka do drewna może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie czasu przy porannych obowiązkach. Rozłupywarki są dość prostymi maszynami. Ale są one dostępne z kilkoma opcjami i w wielu rozmiarach.

Istnieją dwa rodzaje rozłupywarek kłód, które są obecnie dostępne na rynku. Najbardziej popularne i szeroko stosowane są łuparki hydrauliczne. Rozłupywarki kinetyczne, choć nadal używane dzisiaj, nie utrzymują tej samej ilości popularności od czasu ich wprowadzenia w latach 20-tych.

Rozłupywarki hydrauliczne wykorzystują układ hydrauliczny i siłownik do stałego wywierania nacisku na klin, powodując rozłupywanie drewna. Niektóre modele są w stanie rozłupywać zarówno poziomo jak i pionowo. To pionowe zastosowanie pozwala na większe okrąglaki, które nie są w stanie zmieścić się lub być podniesione na łuparkę w zastosowaniu poziomym. Rozłupywarki hydrauliczne zazwyczaj radzą sobie z większymi kawałkami drewna, twardszymi gatunkami drewna i drewnem o dziwnych kształtach. Chociaż czas cyklu w łuparkach hydraulicznych jest zauważalnie dłuższy niż w łuparkach kinetycznych, to jednak zwiększa to poziom bezpieczeństwa.

Jeśli chcieliby Państwo zapoznać się dogłębnie z hydrauliką łuparek do kłód i sposobem ich działania, Cylinder Services przygotował bardzo interesujący artykuł na ten temat: Hydraulika łuparek do kłód

Rozłupywarki kinetyczne są napędzane przez zastosowanie koła zamachowego. Zamiast stałego podawania ciśnienia, wykorzystują one zmagazynowaną energię kinetyczną wytworzoną przez koło zamachowe, aby wysłać pojedynczy szybki impuls siły do rozłupywania. Dzięki temu czas cyklu jest znacznie krótszy, choć potencjalnie bardziej niebezpieczny dla początkującego rozłupywacza. Chociaż nie są one tak skuteczne w rozłupywaniu większych naboi, rozłupywacze kinetyczne są całkiem skuteczne w szybkim rozłupywaniu wielu mniejszych naboi. Rozłupywacze kinetyczne działają niemal wyłącznie w poziomie, co dodatkowo ogranicza rozmiar naboi, z jakimi mogą sobie poradzić.

Tonaż

Wybór łuparki do kłód Zrozumienie jak działają łuparki do kłód
Prawdopodobnie usłyszysz hydrauliczne łuparki do kłód opisane przez ich tonaż. Niektóre z mniejszych modeli wahają się od 4-6 ton, a większe modele około 20-30 ton. Tonaż to ilość ciśnienia, które łuparka przykłada do kawałka drewna. Kinetyczne łuparki nie są w stanie być mierzone w tonażu, choć często producent podaje szacunkowe porównanie.

Tonaż łuparki do drewna można zwykle znaleźć w opisie lub specyfikacji maszyny.

W przypadku, gdy potrzebujesz obliczyć tę informację, oto artykuł, który ilustruje wzór: Kalkulator siły cylindra hydraulicznego

Tonaż jest jednym z kluczowych czynników w określaniu wielkości rundy, którą Twoja łuparka do kłód może bezpiecznie obsługiwać. Niektóre mniejsze łuparki będą w stanie poradzić sobie z okrąglakami o średnicy 6-12", a większe łuparki mogą być w stanie rozłupać okrąglaki o średnicy 24" lub większej. Poniższy wykres ilustruje średnie możliwości dla drewna sezonowanego:

Rodzaje drewna

Wiedza o tym, jakie rodzaje drewna będą Państwo rozłupywać, ma również wpływ na wybór łuparki. Drewno sezonowane wymaga zazwyczaj mniej siły do rozłupywania niż drewno zielone. Drewno zielone to drzewo, które jest świeżo ścięte i nie miało zbyt wiele czasu na wyschnięcie. Z kolei drewno sezonowane było martwe i cięte wystarczająco długo, by zacząć schnąć. Sezonowane drewno jest również idealnym wyborem na drewno opałowe. Jeżeli będą Państwo częściej rozłupywać drewno zielone, to zaleca się zwiększenie rozmiaru Państwa łuparki.

Gatunek drewna może również wpłynąć na efektywność rozłupywania. Każdy gatunek drewna jest oceniany według twardości, przy użyciu tak zwanej skali Janki. Patrz artykuł Bell Forest Product, aby uzyskać więcej informacji na ten temat i zapoznać się z klasyfikacją gatunków: Twardość Janka

Im wyższa ocena, tym gęstsze jest drewno, co wymaga większego nacisku i siły przy rozłupywaniu. Drewno twarde i miękkie również pali się inaczej, a każdy rodzaj drewna ma swoje zalety w określonych sytuacjach. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat rodzajów drewna opałowego i ich wyboru, sprawdź ten artykuł z Morning Chores: Wybór drewna opałowego

Top